Објавено на:

Нови несогласувања во НАТО: Шпанија и Данска нема да ја наоружуваат Украина – санкциите против Русија се лоши

t

Министерот за надворешни работи на Шпанија, Хозе Мануел Албарес изјави дека во овој момент ситуацијата во Украина треба да се реши со дијалог, пренесува „Страна.уа“.

„Се разбира, треба да се сфати дека политиката и на Шпанија и на ЕУ генерално се заснова на фактот дека оваа криза треба да се реши преку дијалог и напори што веќе се прават“, рече шпанскиот министер на прес-конференција во Киев. Шпанија ќе и испорачува оружје на Украина, пренесува „Strana.ua“.

Тој посочи и дека западните земји не треба да воведуваат превентивни санкции против Русија бидејќи, како што вели, не треба да се влошува и онака тензичната ситуација.

„Мислам дека сите напори, а и мојата посета е дел од тоа, треба да се фокусираат на деескалација и намалување на тензиите преку дијалог за Украина да може да живее мирно… Не гледам зошто тоа би било невозможно. Од оваа страна на Европа никој не се подготвува за војна и затоа не треба да покажеме дека ова сценарио е неизбежно, бидејќи тоа не е така. „Дипломатијата е приоритет денес“, рече шпанскиот министер на прес-конференција во Киев по средбата со неговиот украински колега Дмитриј Кулеба.

Данска нема да испорачува ракетни системи на Украина.

Данскиот министер за одбрана Мортен Бедсков најави дека неговата земја нема да и испорача на Украина 400 повлечени противвоздушни ракетни системи „Стингер“. Како што рече, овие системи се „премногу стари“ и има причини зошто се складирани. Бедсков истакна дека Данска е подготвена да и пружи помош на Украина на полето на зајакнување на нејзиниот сајбер потенцијал.

Командантот на данските вооружени сили Флеминг Лентфер изјави дека не се планира испорака на оружје во Украина.

„Го имаме она што самите го користиме и што постепено го воведуваме во вооружувањето на данската армија. „Не гледам ништо овде што треба да им дадеме на другите“, рече тој.

Во последните недели САД и неколку други земји интензивно испраќаат воена помош за Киев. Во вооружувањето на Украина се приклучи и Полска.
Белата куќа претходно вети дека Соединетите Држави ќе продолжат да обезбедуваат воена помош за Украина во наредните месеци за зајакнување на одбраната на земјата.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Полска бара земјите од ЕУ да ја…

Полскиот министер за надворешни работи Радослав Сикорски…

Зеленски: Подготвуваме уште четири нови безбедносни договори

Украинскиот претседател Володимир Зеленски денеска објави дека…

Кремљ го поздрави ставот на Зеленски за…

Русија денеска позитивно одговори на коментарите на…

Кој е наследникот на Ескобар? Александар Касанов…

Стејт департментот објави дека новиот заменик-помошник секретар…

Американските бомбардери Б-52 пристигнаа во Романија на…

Американските стратешки бомбардери Б-52, кои во неделата…