Објавено на:

Османи-О’Брајан: Косово да формира Заедница на српски општини!

t

Американскиот помошник државен секретар за Европа и Евроазија, Џејмс О’Брајан најави дека во денешниот разговор и рекол на косовската претседателка Вјоса Османи дека Косово мора да формира Заедница на српски општини, како обврска од дијалогот.


О’Брајан на социјалната мрежа „Х“ изјави дека со Османи разговарал и за важноста од спроведување на монетарната регулатива, од која корист ќе имаат сите граѓани на Косово, вклучително и српската заедница.

„Денеска е добар разговор со Вјоса Османи. Разговаравме за важноста на спроведувањето на монетарната регулатива на Косово за да биде од корист за сите граѓани на Косово, вклучително и за српската малцинска заедница, и дека страните ги исполнуваат сите обврски од дијалогот под покровителство на ЕУ, која за Косово е ЗСО“, изјави О’Брајан.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Владата донесе одлука за испраќање на македонски…

Владата на Република Македонија на предлог на…

(Фото) Повторно каменувано српско училиште во Косово

Група младинци Албанци уште еднаш го каменуваа…

Стејт департмент: Разочарани сме од акцијата на…

Американскиот Стејт департмент соопшти дека е разочаран…

Косовската полиција влезе во српската Поштенска штедилница…

Косовската полиција соопшти дека во вчерашната акција…

Утре продолжува судењето против поранешните водачи на…

Судењето на четворицата поранешни лидери на ОВК,…