Објавено на:

Папата апелира: Никогаш војна! Умираат деца!

t

Папата Франциск денеска апелираше за завршување на војната во Украина, истакнувајќи оти судирот има последици врз децата.

– Никогаш војна! Прво помислете на децата, на оние кои се лишени од надежта за достоинствен живот: мртви или повредени деца, сирачиња, деца кои си играат со остатоците од војната. Во името на Бога, престанете, напиша поглаварот на Римокатоличката црква на Твитер.

Украинските власти и Високиот комесаријат за човекови права на Обединетите нации тврдат дека од почетокот на руската воена интервенција врз Украина загинале десетици деца.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Цареви! Руските пренкери ѝ се јавија на…

Претседателот на Молдавија до руските пренкери: Подготвени…

(Видео) Ковачевски за “Инфомакс”: Се согласувам со…

На прашање на Инфомакс дали премиерот Ковачевски…

Рускиот Рибар: Украинците користат американска технологија, секоја…

Руски "Рибар" на Твитер детално ја објаснува…

Почнува ли “светската” војна? Лукашенко ја обвинува…

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, ја обвини…

Официјално: Думата гласаше ЗА влегување на Доњецк,…

Руската Државна Дума предмалку изгласа ратификација на…