Путин: Во играта сe различни вoeни одговори ако Америка и овој пат одбие да нè слушне

t

Доколку Вашингтон и НАТО одбијат да дадат безбедносни гаранции за Русија, воено-техничкиот одговор на Москва може да биде многу поинаков, изјави рускиот претседател Владимир Путин.
„Одговорот може да биде многу различен. Зависи од предлогот што ќе ми го дадат нашите воени експерти“, рече Путин во интервју за телевизијата „Русија 1“, што може да биде воено-технички одговор на Русија доколку САД и НАТО не го слушнат и овој пат.

Истовремено, рускиот лидер нагласи дека Русија ќе се залага да постигне правно обврзувачки резултат во тие преговори, а не да ги прекине.


На годишната прес-конференција, рускиот претседател објави дека проширувањето на НАТО на исток е неприфатливо и дека понатамошните активности на Русија нема да зависат од текот на преговорите, туку од безусловното обезбедување на руската безбедност.
Да потсетиме, Русија на 17 декември објави нацрт-договори со САД и НАТО, кои меѓу другото вклучуваат одредби за меѓусебни безбедносни гаранции во Европа, нераспоредување на ракети со среден и краток дострел и одбивање да натамошно проширување на НАТО на исток, вклучително и во име на поранешните републики на СССР.
Документите беа предадени на Вашингтон и неговите сојузници. Во еден момент од нацртот, се предлага НАТО да даде гаранции дека Алијансата нема да се прошири на територијата на Украина. Како што изјави претходно заменик-министерот за надворешни работи на Русија, Сергеј Рјабков, доколку НАТО и САД не реагираат на барањата на Русија за безбедносни гаранции, тоа може да доведе до нова рунда конфронтација. НАТО потврди дека ги добил предлозите, дека ќе ги проучи, но дека ќе ја земе предвид позицијата на Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Бог му заповедал да ја отсече главата…

Жител на Канзас е уапсен под обвинение…

Растат тензиите и на исток: Ќе предизвика…

Kинескиот амбасадор во Вашингтон, Чин Ганг, во…

Путин рaспали: Нема да дозволиме да бидеме…

Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека САД…

Зеленски oбвинува: Бајден шири паникa и лaжни…

Разговорот меѓу американскиот претседател Џозеф Бајден и…

Десната рака на Вашингтон подготви стратегија за…

Премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон, во…