Објавено на:

Русија: Во Мариопол има странски платеници – Избегнавме трагедија со хемиско оружје

t

44-ти ден од руската специјална операција во Украина, руското Министерство за одбрана со редовен дневен брифинг. Ја пренесуваме изјавата на МО во целост:

▪️ Украинските војници ја нападнаа железничката станица Краматорск со „точка-U“, при што загинаа околу 50 луѓе, а режимот во Киев ја обвини Русија за нападот.


Руското Министерство за одбрана ги отфрли овие наводи. Руската армија соопшти дека нападот можела да го изврши 19-та ракетна бригада на Украина од областа Добропоље, 45 километри југозападно од градот. Русија нема „Point-U“ во употреба.

▪️ Украинските неонацисти минирале складишта за хемикалии во фабриката во Авдијевка, планираат да ги кренат во воздух кога формацијата ДНР ќе се приближи до градот, соопшти руското Министерство за одбрана.

▪️Кадиров рече дека 98% од Мариупол е ослободен, останале само изолирани засолништа на милитантите.

▪️Резултатите од радиоприслушувањето во Мариупол покажуваат дека во градот има странски платеници, соопшти Министерството за одбрана на Русија.

▪️Русија предложи Белорусија да биде вклучена во бројот на земји кои го гарантираат договорот со Украина, рече Лавров.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Најава за нова војна: Руски сенатор вели…

Руски сенатор: Темата за денацификација на Европа…

“Шел” ги затвара сите бензински пумпи во…

"Шел" го напушта рускиот пазар! Британската нафтена…

(Видео) Гајнудин: Цел исламски свет очекува претседателот…

Целиот исламски свет очекува претседателот Владимир Путин…

Убиени повеќе од 200 украински војници, соборени…

На 88-от ден од специјалната операција во…

Медински: Русија е спремна да преговара со…

Помошникот на претседателот на Русија, шеф на…