Објавено на:

Русија го затвори небото над Донбас – секое летало ќе биде соборено

t

Преговорите помеѓу делегациите на Русија и Украина продолжуваат, а како што тврди украинскиот претседател, истите се водат во тешка атмосфера. Од друга страна, Русија тврди дека е спремна да преговара деноноќно ако тоа е потребно.

Во меѓувреме, Киев предложува Украина да го примени австрискиот или шведскиот модел на демилитаризација на земјата, која има своја војска, меѓутоа, поради неутралноста за Русија останува клучно прашањето на Крим и Донбас, како и правата на населението кое го говори рускиот јазик.

Истовремено, претседателот на САД Џозеф Бајден соопшти дека Америка ќе и предаде на Украина воена помош во вредност од милијарда долари, што Русија го нарече „долевање бензин на конфликтот“.

Русија воспостави и зона на забрана на летање над Донбас, тврди официјалниот претставник на Народната милиција на Доњецката Народна Република Едуард Басурин.

Тој го коментираше и повикот на шефот на ДНР Денис Пушлин да се засили ПВО системот за одбрана на Донбас, велејќи дека тоа не е потребно да се прави, туку дека е доволно Русија самостојно да го контролира небото над Донбас.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Медиуми: Германски шпиони тајно им помагаат на…

Германската надворешна разузнавачка служба БНД со месеци…

САД ќе ѝ даде нови 18 ракетни…

САД вчера објавија дека на Украина ќе…

Толку од Украина, ситно броиме до војна!…

Церемонијата на потпишување на договорот за припојување…

Ќе почне ли тогаш “вистинската” војна? Луганск…

Луганската Народна Република треба да стане дел…

Им забранија да купуваат дијаманти: Советот на…

Советот на ЕУ усвои нови мерки против…