Објавено на:

Се јавија крволочните кучуња: За Тони Блер изјавите дека ќе нема нуклеарна војна биле чудни

t

Поранешниот британски премиер Тони Блер оваа недела изјави дека фактот што Западот ја отфрла можноста за војна со Русија од целосен обем, која речиси сигурно би била нуклеарна, е „чудна тактика“.

Блер, кој беше премиер за време на инвазија на Ирак во 2003 година со лажен изговор за оружје за масовно уништување, тврди дека Владимир Путин ја користи „желбата на НАТО да не предизвика ескалација“ како „чип за пазарење против нас“.

Во објава на веб-страницата на неговиот глобален тинк-тенк, Блер пишува „Можеби тоа е нашата позиција и можеби тоа е вистинската позиција, но постојаното сигнализирање и отстранување на сомнежот од нуклеарна војна е чудна тактика“.

„Има нешто несоодветно во нашето постојано уверување до него дека нема да реагираме со сила“, додава Блер.

Блер признава „Разбирам и прифаќам дека нема политичка поддршка за каков било директен воен ангажман од страна на НАТО на Русија“, но додава „треба да бидеме јасни како ќе одговориме на тоа што прави Путин“.

„Дали е разумно однапред да му кажеме дека што и да прави воено, ќе исклучиме каква било форма на воен одговор? Блер дополнително прашува.

Во меѓувреме, по предупредувањата на неколку други глобалистички фигури дека нуклеарната војна е реална можност, поранешниот белгиски премиер и водечки член на Европскиот парламент Ги Верхофштад изјави дека НАТО има потреба од реформи и дека тоа треба да се направи преку Европската унија и создавањето на армија на ЕУ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Нагло се зголемила продажбата на антидепресиви во…

Продажбата на антидепресиви во руските аптеки се…

Историски момент за Русинката Ана Кикина: Стана…

Руски астронаут првпат по 20 години полета…

(Видео) Јакимовски до Мицкоски: Кој сакаше да…

Градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски вели…

(Во живо) БРУКА: Тројца адвокати наплатиле скоро…

Уредникот на Инофмакс, Александар Митовски, во денешната…

Маричиќ: Сега мора да има национален консензус…

Вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ денеска…