Објавено на:

Скандал во Украина: 25 годишна девојка назначена за заменик министер, ќе зема 2,5 пати поголема плата од Зеленски

t

Скандал во Украина поради назначување на 25-годишна девојка без работно искуство на местото заменик министер.

Ана Сергеева, која никогаш досега не работела во јавниот сектор, стана нов заменик-шеф на Министерството за социјална политика. Таа ќе биде одговорна за евроинтеграциите во рамките на министерството.

Нејзината плата сега ќе биде 2,5 пати поголема од платата на претседателот Зеленски, јавуваат локалните медиуми.

Назначувањето предизвика гнев кај новинарите, пратениците и јавноста, кои сметаат дека тоа е последица на корупцијата во режимот во Киев.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Британско разузнавање: Се намалува поддршката за Русија…

Британското Министерство за одбрана во најновиот извештај…

Зеленски не е задоволен од максималната цена…

Европската унија, Г-7 и Австралија се договорија…

Поранешен советник во ЦИА: Жал ми е,…

Загубите на вооружените сили на Украина и…

Британците откриваат: Елиминација на државниот врв, заземање…

Британскиот истражувачки центар за одбрана и безбедност…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…

Во НАТО постои консензус дека Украина треба…