Струшката педијатрија преполна – Се лекуваат деца од целиот регион

t

Новиот сој омикрон не ги одминува и децата. Иако со полесна клиничка слика струшкото педијатриско одделение е преполно со пациенти. Во едно деноноќие се прават и по стотина прегледи.

Деца со корона, настинка, сезонски грип од Охрид но и Ресен и Дебар се лекуваат во струшката болница. Едномесечно бебе е најмладиот пациент позитивен на новиот корона сој. За среќа со лесна клиничка слика.

Во споредба со овој период лани поради рестриктивните мерки имало многу помал број на заболени деца, со тоа помал број прегледи и хоспитализации. Работата сега двојно се зголемила и поради затворањето на охридската педијатрија па децата од цел регион ги прегледуваат струшките педијатри.

Ситуацијата со недосигот на педијатри во Охрид и понатаму е алармантна.екс министерот Филипче најави лекари педијатри од Скопје во охридската болница но тоа се уште не е изреализирано. – Пренесува 24 вести.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Имам од Босна бара децата да учат…

Имамот Харун Хоџиќ од Босна некогаш член …

(Видео) ОБИД ЗА КИДНАПИРАЊЕ НА ДВЕ ДЕЦА…

Обид за киднапирање на две деца е…

Тренчевска: Децата се безбедни, да не се…

И министерот Спасовски и обвинителот Бубевски вчера…

УНИЦЕФ: Децата во Газа страдаат, луѓето живеат…

Детскиот фонд на Обединетите нации (УНИЦЕФ) повика…

Карта на “голема Албанија” во основно училиште…

Скандалозни фотографии со иредентистичка содржина се објавени…