Објавено на:

Шести ден продолжува потрагата по исчезнатиот Македонец на Халкидики

t

На Халкидики и денеска, шести ден по ред продолжува потрагата за лоцирање на 31-годишниот Мартин Јовановски, кој морските струи го однесоа од плажата Мити, во Посеиди.

31-годишникот, кој се води за исчезнат од саботата , не е лоциран и покрај опсежните потраги во поширокото морско подрачје.

Според Voria.gr , во истрагата ќе учествуваат неколку пловни објекти на Грчката крајбрежна стража , хеликоптер, како и копнено возило и  волонтери од локалното население.

Во претходните денови со подводен дрон се пребаруваше морското дно во регионот на исчезнувањето, а дронови од воздух ги пребаруваа непристапните терени. Вчера и куче трагач беше вклучено во спасувачка мисија, но немаше резултати потрагата.

Воедно, се посочува дека дипломатските власти на Македонија во Солун и Атина „остануваат во интензивен контакт со надлежните органи на Грција и семејството на исчезнатото лице и секоја информација ќе биде навремено пренесена“, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на РМ.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Пијан Македонец со автомобил удрил во автобус…

Во понеделникот околу 19 часот и 20…

Силен земјотрес во Грција

Земјотрес со јачина од 4,1 степени според…

Деклариран Македонец натепал деклариран Бугарин во Охајо,…

Поранешниот премиер Никола Груевски продолжува со серијалот…

(Видео) Македонска народна музика ечи низ улиците…

Низ улиците на Солун ечи народна македонска…

АЈ НА ЗДРАВЈЕ ГРЧКО ВЕТО ЗА АЛБАНИЈА

Грчко вето за пристапните преговори на Албанија. …