Објавено на:

Шефот на кинеската дипломатија: Обвинувањата на Буча треба да се засноваат на факти

t

Шефот на кинеската дипломатија Жао Лиџијан повика на воздржаност во врска со убиствата на цивилите во Буча, тврдејќи дека обвиненијата меѓу Киев и Москва треба да се засноваат на „вистински факти“ на брифингот во средата.

„Постои потреба од воздржаност додека не се спроведе истрага“, рече тој, додавајќи дека Пекинг презема „вистински чекори“ кон поддршка на хуманитарните напори во Украина.

Руското Министерство за одбрана ги отфрли тврдењата на Киев за вината на Москва, нагласувајќи дека руските војници го напуштиле градот на 30 март – потврдено од градоначалникот на градот ден потоа – со „докази за злосторства“ кои се појавија само четири дена подоцна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

БРУКА НЕВИДЕНА: Функционер на ВМРО-ДПМНЕ ѝ се…

Партијата како организација нема помогнато за уставобранителите,…

,,ЌЕ ИМ ДАДЕМЕ ПАРИ АКО ОДАТ НА…

Повеќето од нив можеби немаат финансиски или…

Груевски беше преголем за овој народ: Направи…

Груевски придаваше вредност на секоја пора од…

(Видео) Бербок на Мицкоски му кажала дека…

За целата ситуација во опозицијата јас го…

Неовластено поставил 50 лежалки и 25 чадор…

СВР Охрид поднесе кривична пријава против С.Р.(65)…