Објавено на:

Шефот на кинеската дипломатија: Обвинувањата на Буча треба да се засноваат на факти

t

Шефот на кинеската дипломатија Жао Лиџијан повика на воздржаност во врска со убиствата на цивилите во Буча, тврдејќи дека обвиненијата меѓу Киев и Москва треба да се засноваат на „вистински факти“ на брифингот во средата.

„Постои потреба од воздржаност додека не се спроведе истрага“, рече тој, додавајќи дека Пекинг презема „вистински чекори“ кон поддршка на хуманитарните напори во Украина.

Руското Министерство за одбрана ги отфрли тврдењата на Киев за вината на Москва, нагласувајќи дека руските војници го напуштиле градот на 30 март – потврдено од градоначалникот на градот ден потоа – со „докази за злосторства“ кои се појавија само четири дена подоцна.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Сиљановска на средба со Агелер: Потребна е…

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова денеска ја прими…

(Видео) „Шота машала“ среде Германија

Албанските навивачи во Германија го изиграа познатиот…

Политико: Марк Руте ќе го замени Столтенберг…

Холандскиот премиер Марк Руте ќе биде следниот…

Ангелов: Трите „Ер трактори“ на ДЗС во…

Државата располага со четири функционални хеликоптер за…

Прегазено дете во Тетово!

33-годишник вчера прегазил дете во Тетово. –…