Шолц: Путин не треба да ја потценува решителноста на НАТО да ги брани сите свои членки

t

Западот ќе ги распредели сите расположливи ресурси за да се осигура дека конфликтот во Украина нема да се прошири во другите европски земји, рече германскиот канцелар Олаф Шолц во телевизиско обраќање до нацијата во четвртокот.

– Путин не треба да ја потценува решителноста на НАТО да ги брани сите свои членки. Ова експлицитно се однесува на нашите партнери во НАТО во балтичките земји, Полска и Романија, Бугарија и Словачка. Без „ако или но“ – рече канцеларот.


Шолц рече и дека самиот руски претседател Владимир Путин, а не рускиот народ, е одговорен за нападот врз Украина, но тој нема да победи.

– Напаѓајќи ја Украина, претседателот Путин сака да го врати времето назад. Но, нема враќање назад во 19 век, кога големите сили владееја над помалите држави, рече Шолц, пренесе Ројтерс.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

ЕУ одобрува дополнителни 500 милиони евра за…

Министрите за надворешни работи на ЕУ се…

Австрија не планира да влезе во НАТО

По објавените кандидатури на Шведска и Финска…

Финска и Шведска ќе добијат поддршка за…

Норвешка, Данска и Исланд денеска објавија заедничко…

Претседателот на кримскиот парламент: Ослободените украински територии…

Претседателот на кримскиот парламент Владимир Константинов ги…

Кина кон земјите од Г7: Гледајте си…

Пекинг го отфрли барањето на Г7 да…