Објавено на:

Шпанија е против членство на Косово во Советот на Европа

t

Претставници на шпанската социјалистичка работничка партија (ПСОЕ) на премиерот Педро Санчез и претставници на Народната партија (ПП) ќе гласаат против членството на Косово во Советот на Европа, потврдија извори од тие партии, пренесува Блиц.


„Ќе гласаме против, бидејќи сè уште ги имаме истите критериуми во овој поглед“, велат извори од ПСОЕ, кои сметаат дека сега не е време за влез на Косово во Советот на Европа, бидејќи тоа може да создаде простор за конфронтација, со оглед на дека меѓу 46-те земји членки има и оние на Советот на Европа кои не ја признаваат независноста на Косово, а меѓу нив е и Шпанија.

И пратениците од Народната партија за шпанската агенција „Европа прес“ изјавија дека нема промена во нивниот став во однос на непризнавањето на независноста на Косово од времето на владата на Маријан Рахој, поранешниот лидер на таа партија.

Извори од Народната партија потврдуваат дека ќе гласаат против, истакнувајќи дека „не е добар преседан“ оваа територија да стане членка на Советот на Европа.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Од 2028 година нема да се изнајмнуваат…

Барселона денеска објави дека до 2028 година…

Орбан: Во Европа има замена на населението,…

Унгарскиот премиер Виктор Орбан го опиша новото…

(Видео) Шпанија подобра во дербито со Италија,…

Репрезентацијата на Шпанија минимално ја совлада селекцијата…

Борел предложил да се укинат санкциите за…

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика…

(Видео)„Бизнис инсајдер“: Ќе се гради „Дубаи во…

Грција го гради најголемиот и најзелениот паметен…