Објавено на:

Ѓоковиќ оди во полуфинале на мастерсот во Париз

Новак Ѓоковиќ уште еднаш покажа дека е голем шампион и во исклучително физички напорен меч го совлада младиот лав Холгер Руне – 2:1 (7:5, 6:7, 6:4).

Со победата против Данецот, Новак со еден камен уби три птици – се пласираше во полуфиналето на Париз, му се реваншираше на Руне за поразот во ланското финале и го израмни резултатот на 2:2.

Во текот на мечот, Ѓоковиќ, освен противникот на теренот, се бореше и со навивачите во „Берсија“, кои по којзнае кој пат ја покажаа својата нетениска култура, со судијата Рено Лихтенштајн, кој можеби го чинеше губење на вториот сет, но и со големиот замор кој го чувствуваше во поголемиот дел од натпреварот.

Сепак, Новак го постигна триумфот по речиси три часа врвен тенис.

Првиот сет се одржа во игри на безбедни сервери. Првата брејк топка Новак ја доби дури во 12. гем, веднаш ја искористи предноста и поведе со 1:0 во сетови – 7:5.

Првиот удар во вториот сет го имаше Руне, кој направи брејк, но Новак веднаш реагира и се враќа во иста мера.

Висока драма беше забележана во 10-тиот натпревар – судијата Лихтенштајн дозволи задоцнет предизвик од Руне, што го спречи Новак да го добие натпреварот.

Сепак, Ѓоковиќ го освои следниот поен, но Руне ја спаси меч топката и стигна до тај-брејк, во кој беше доминантен – 7:3.

Во третиот сет Новак ја контролираше играта. Во третиот гем прв направи брејк и до крајот на мечот се концентрираше на сервис гемовите, не дозволувајќи му на противникот трошка надеж за пресврт.

Новак се пласираше во полуфиналето во Париз, а противник ќе му биде победникот од мечот меѓу Алекс де Минор и Андреј Рубљев, кој ќе заврши добро по полноќ.

Колку ќе заработи Париз од Олимписките игри?

Француската престолнина Париз очекува да заработи над…