Белорусија ја прогласи Македонија за непријателска земја

t

Белоруија ја прогласи Македонија за непријателска земја. Одлуката на Владата во Минск стапува во сила со нејзиното објавување, а Националниот правен интернет портал денеска ја објави и резолуцијата на Советот на министри за тоа, јави Интерфакс.

Покрај земјите – членки на Европската Унија, на листата се уште 12 земји: САД, Велика Британија, Австралија, Канада, Норвешка, Нов Зеланд, Албанија, Исланд, Северна Македонија, Лихтенштајн, Црна Гора и Швајцарија.

Одлуката стапува во сила на денот на официјалното објавување.

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, потпиша декрет со цел, како што се наведува, „да ги заштити националните економски субјекти од задолжување со средства од нивните сметки на барање на резиденти на странски земји кои вршат непријателски дејствија против белоруски правни или физички лица”.

Белорусија oфицијално не учествува во војната на Русија во Украина, но ја поддржува и е под низа санкции од западните земји.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

САД свечено ја отвори постојаната воена база…

Американските копнени сили денеска ја добија својата…

Османи со директна порака до “огнените”: Срамота…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…

Се јави Дугин: Кина е свесна дека…

Посетата на претседателот на Народна Република Кина…

По Киев јапонскиот премиер пристигна и во…

Јапонскиот премиер Кишида пристигна во Буча со…

Османи: Косовски политичар кажа дека Ахмети е…

Министерот за надворешни работи Бујар Османи вечерва…