Објавено на:

Дали Јапонија ќе воведе санкции против Русија? Што кажуваат резултатите од јавното мислење?

t

Јапонското јавно мислење е поделено на средина за тоа дали азиската земја треба да се приклучи на санкциите што САД се закануваат да и ги воведат на Русија поради ситуацијата околу Украина, според резултатите од истражувањето спроведено од Никеи, водечкиот јапонски економски весник.

Некои 45 отсто од испитаниците во анкетата сметаат дека поради ситуацијата околу Украина „Јапонија треба да донесе независни автономни одлуки земајќи ги предвид сопствените односи со Русија“.

Истовремено, 43 отсто од испитаниците сметаат дека Токио треба да „биде во чекор“ со Вашингтон по прашањето за санкциите против Русија. Другите учесници во истражувањето имаа потешкотии да одговорат на ова прашање.

Меѓу оние кои ја поддржуваат јапонската владејачка Либерално-демократска партија, 49% ја поддржаа позицијата на САД за санкциите.

Никеи повторува дека Јапонија отсекогаш заземала значително повоздржан став од САД по прашањето за воведување какви било ограничувања на Русија. Токио, на пример, ја зема предвид важноста на разговорите со Москва за склучување мировен договор, забележува весникот.

Анкетата беше спроведена од социолошката служба на Никеи на 28-30 јануари преку фиксни и мобилни телефони врз основа на случаен избор на компјутер со околу 1.000 јапонски граѓани на возраст над 18 години.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Лавров удри по ЕУ: Нацистите ќе влезат…

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, предлага…

Кадиров “воскресна”: Жив и здрав сум!

На официјалниот Телеграм канал на чеченскиот лидер,…

Шојгу: Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа…

Односите помеѓу Иран и Русија достигнаа највисоко…

Москва: Воените вежби на НАТО се подготовка…

Планираните воени вежби на НАТО во 2024…

Македонците наведени како посебен народ во Царска…

Соседните држави очигледно погрешно пресметаа кога мислеа…