Русите повторно го нападнаа родниот град на Зеленски

t

Уште една руска ракета денеска го погодила Кривиј Рих, само половина ден откако неколку руски проектили погодиле хидраулични системи долж реката Инхулец, предизвикувајќи значителни поплави.

Инаку, Криви Рих е родниот град на украинскиот претседател Володимир Зеленски.

Проектилот погодил фабрика во индустрискиот дел на градот, изјави Олександр Вилкул, шеф на воената управа на Кривји Рих и додаде: „Се работи за сериозно уништување“.

Вилкул рече дека властите се обидуваат да утврдат дали има жртви.

Да потсетиме, синоќешниот ракетен напад врз хидраулични системи предизвика итна евакуација и повеќе од 100 поплавени домови. Украина истакнува дека Русите продолжуваат да ја таргетираат критичната инфраструктура со цел да се одмаздат за успешната украинска контраофанзива и ослободувањето на окупираната територија.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

По десет години затвор во Шпанија, водачот…

Вечерва после 20:00 часот на белградскиот аеродром…

(Видео) ХОРОР во Приштина: Бремена жена изрешетана…

Бремена жена на возраст од околу 35…

Христијаните веќе не се мнозинство во Англија…

Англија и Велс повеќе не се мнозински…

Ковачевски: Штајнмајер го цитираше Конески – Има…

Политиката што ја спроведуваме ги брани интересите…

(Видео) Освојување на Вселената: Кинеските астронаути пристигнаа…

Новиот тим астронаути стигнаа до кинеската вселенска…