Црна Гора ќе добие премиер Албанец – Дритан Абазовиќ сè поблиску до целта

t

Поранешниот црногорски министер за надворешни работи Срѓан Дармановиќ (ДПС) вели дека е тешко да се каже какви ќе бидат личните решенија во новата црногорска влада.

Тој рече дека повеќе или помалку се знае и речиси е сигурно дека премиер ќе биде лидерот на УРА, Дритан Абазовиќ.


Во изјава за сараевската телевизија N1, Дармановиќ вели дека малцинските партии сигурно ќе бидат дел од новата влада, но не и Демократскиот фронт.

Концептот е Демократскиот фронт да не учествува во него, а тие што сакаат нова влада не ги интересира актуелната влада да биде долго време во технички мандат“, рече Дармановиќ.

Тој додаде дека претходната влада ја одбележала формирањето, а промената на власта по триесет години, а карактеристична е, вели, не само блиска соработка со СПЦ, туку и подредена положба.

„Имаше и луѓе кои се лојални и во блиски односи со Српската православна црква. Таа влада во голема мера дојде на бранот на српскиот национализам. Таа беше многу хетерогена. „Коалициските партнери идеолошки не ги обедини ништо друго освен напорите за замена на социјалистите“, рече Дармановиќ.

Тој исто така смета дека освен што Црна Гора изгуби многу време, во поширока смисла, не е лошо општеството да се навикне на падот на владата и дека поради тоа нема да се случи крајот на светот.

Запрашан дали помирувањето би можело да се случи сега, Дармановиќ рече дека ниту една влада не може да го стори тоа на краток рок.

„Веројатно исходот од оваа криза не би изгледал вака доколку Црна Гора не е членка на НАТО, таа и дава статус на сојузник на организација заснована на принципот „сите за еден, еден за сите“. Да не беше тоа, веројатно е дека некои други сили присутни на Западен Балкан, со своите сојузници, ќе дејствуваа уште посилно кон Црна Гора во политичка смисла“, вели Дармановиќ.

Тој додаде дека за тоа говори и фактот што и ЕУ и членките на НАТО внимателно следеле што се случувало минатата година. Тој исто така смета дека работите во БиХ би биле сосема поинакви доколку таа била членка на НАТО.

ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Францускиот премиер поднесе оставка

Францускиот премиер Жан Катекс денеска поднесе оставка, соопштија од…

(Видео) Албанец доброволец во Украина се пожали:…

Јетмири Хисени, 22-годишен Албанец, роден во Албанија…

Синдикатот на администрација и државна управа бара…

Синдикатот на администрација и државна управа (САДУ)…

Падна договор: Црна Гора добива малцинска влада…

Претставниците на Граѓанското движење УРА, СНП и…

Експресна реакција: Хрватскиот премиер веднаш го разреши…

Хрватскиот премиерот Андреј Пленковиќ денеска го разреши…